Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
dec 272015
 

Pri razení mincí môže dôjsť k menším alebo väčším výrobným chybám. Za mince s výraznou chybou by sa dali považovať mince, na ktorých je nesprávne vyrazený nápis, respektíve mincový motív. Ako príklad by bolo možné uviesť nemeckú pamätnú dvojeurovku s vyobrazením barokového kostola svätého Michala v Hamburgu, vydanú v roku 2008. Averz mince obsahuje staršie vyobrazenie, ktoré sa používalo do roku 2007. Ide o kuriozitu, pretože minca obsahuje motív, ktorý by za normálnych okolností obsahovať nemala.

Slovenské euromince sa taktiež nezaobišli bez určitých výrobných vád. Chyby na slovenských minciach nie sú natoľko výrazné, aby im bola venovaná prílišná pozornosť, existujú však zberatelia, ktorí sa špecializujú na zbieranie práve chyborazieb. Ako reprezentatívnu chyborazbu by sme mohli označiť chyborazbu desaťcentovej mince z roku 2009. Chyba razby vznikla v mieste vrcholu prostrednej vežičky Bratislavského hradu a vytvorila tak ilúziu vejúcej vlajočky.

Názory na mincu sa líšia. Nadšenci numizmatiky ju považujú za cenný kúsok, odborníci tvrdia, že ide o bezcenný nepodarok. Vlastimil Kalinec, riaditeľ Kremnickej mincovne označuje chybu na minci za bežnú mikroodchylku. Pri priemyselnej výrobe mincí sa na zaolejované razidlo môže dostať nečistota, ktorej prítomnosť sa odzrkadlí na razenej minci. Tempo výroby mincí je vysoké – až 750 mincí za minútu na jednom lise. Odchylky ľahko viditeľné aj voľným okom odhalí kontrolór, ktorého úlohou je napríklad premeranie priemeru a hrúbky mince mikrometrom. Pri spomínanej desaťcentovke „vlajočku“ kontrolór zrejme neodhalil a tak sa minca dostala do peňažného obehu. Nie je známy presný počet kusov mince nachádzajúcich sa v obehu. Hovorkyňa Národnej banky Slovenska Jana Kováčová sa o desaťcentovke s vlajočkou vyjadrila ako o platnej minci. Komu sa však minca nepozdáva, môže si ju dať v banke vymeniť za štandardnú mincu.

Pohľad zberateľa na mincu sa však na rozdiel od vyjadrení z Národnej banky a Kremnickej mincovne líši. Dôkazom tohto tvrdenia je fakt, že mince „s vlajočkou“ sa začali na burzách a v aukciách predávať za sumu vyššiu ako 10 €. S pribúdajúcim množstvom objavených „desaťcentoviek s vlajočkou“ začala cena mince na zberateľskom trhu klesať… Akú cenu má táto minca dnes?

Do pozornosti dávam zbierku „vlajočkových“ mincí, ktorú sa nám podarilo nafotiť. Na vybranej vzorke je možné sledovať veľkosť „vlajočky“ na jednotlivých minciach a vytvoriť si tak vlastný obraz o popisovanej chybe.

Spracovali Milan Klacik a Mgr. Ján Bocan

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.